Łucznik Strzelce Krajeńskie - strona nieoficjalna

Strzelce Krajeńskie

Dzieje Strzelec Krajeńskich

Najstarsze ślady pobytu człowieka w rejonie Strzelec Krajeńskich pochodzą z epoki kamiennej. Teren ten początkowo zamieszkiwały ludy koczownicze, później tzw. Ludność naddunajska, która zapoczątkowała prymitywne rolnictwo. W latach późniejszych na omawianym obszarze przebywała ludność kultury łużyckiej, a o ciągłości osadniczej terenu świadczą również znaleziska z okresu wczesnofeudalnego. Teren ten zyskuje znaczenie strategiczne i handlowe dopiero jednak w okresie kształtowania się państwa polskiego.

O samym mieście, jego genezie i czasie powstania, do dnia dzisiejszego nie wszystko wiadomo. Pierwsza historyczna wzmianka o Strzelcach Krajeńskich, zawarta w „Kronice Wielkopolskiej”, pochodzi z 1272r. Użyta wówczas nazwa ”Strzelci” zbytnio nie różni się od współczesnej nazwy miasta, a najprawdopodobniej nazwa ta związana jest z faktem zamieszkiwania osady przez dużą ilość łuczników. W kilka lat później (najprawdopodobniej pomiędzy 1284r. a 1286r.)miasto otrzymało prawa miejskie.

W 1286r. Strzelce Krajeńskie zostały wymienione po raz pierwszy jako miasto pod niemiecką nazwą Friedeberg. Miasto założono według prawa magdeburskiego tzn. obszar jego został ograniczony murami miejskimi. Na rynku krzyżowały się najważniejsze drogi handlowe. Podstawowe funkcje miasto musiało skupiać w obrębie murów obronnych w celu możliwości egzekwowania prawa i dla bezpieczeństwa mieszkańców.

W XIII w. Miasto wraz z terenami położonymi na północ od Noteci dostało się pod panowanie brandenburskie i weszło w skład tzw. Nowej Marchii. W latach 1402-1454 miasto znalazło się tytułem zastawu w posiadaniu Krzyżaków a następnie ponownie powróciły pod panowanie brandenburskie. W 1529r. Strzelce Krajeńskie przyjęły reformację.

U schyłku XVI w. były największym miastem w tej części Nowej Marchii. Miasto dusiło się już w swych granicach, wyznaczonych przez średniowieczne mury obronne i w związku z tym w 1726r. zaczęto je rozbierać. Rozbierane mury wykorzystano jako materiał do budowy dróg. W ten sposób zniknęło 30% murów miejskich. Wojna siedmioletnia (1756-1763) oraz wojny napoleońskie (1803-1815) przyniosły miast liczne straty. Strzelce Krajeńskie stają się prowincjonalnym miasteczkiem mającym już za sobą okres dawnej świetności. Na dodatek wybudowana w 1851r. kolej ominęła same miasto i dlatego m.in. trwał systematyczny odpływ ludności z miasta i całego regionu. W 1939r. Strzelce Krajeńskie liczyły 5923 mieszkańców. W czasie działań wojennych 1939-1945 miasto uległo zniszczeniu w 80%. Wyzwolone w dniu 29.01.1945r. miasto, po wojnie odbudowano i zagospodarowano.

Dziś miasto Strzelce Krajeńskie dalej jest położone na szlaku Berlin-Kostrzyn-Gorzów Wlkp.-Gdańsk-Królewiec. Posiada także dogodne połączenia drogowe z resztą kraju. Leży nad jeziorami Górnym i Dolnym należącymi do Pojezierza Zachodniopomorskiego. Na terenie gminy znajduje się 21 jezior. Miejscowość położona jest wśród falistych morenowych wzgórz Równiny Gorzowskiej pomiędzy 65 a 85 m n.p.m. obszar miasta i gminy wynosi 318,57 km2 w tym miasto 4,74 km2. Ludność ogółem 17942, w tym w mieście 10442 (stan na 31.12.1995).

Średniowieczne miasto otaczają mury obronne z przełomu XIII i XIV w., które zaliczane są do najcenniejszych tego typu zabytków w Polsce. Ten ciekawy system fortyfikacyjny uzupełniają 34 baszty łupinowe zwane czatowniami. Mury obejmują miasto kolistym pasem dł. 1640m i wysokości 8 m. Wejść do miast strzegły dwie bramy: Brama Więzienna z XIV w. zbudowana z kamienia w wyższych partiach z cegły i gotycka Brama Młyńska z XV w. Do ciekawych zabytków zaliczyć należy także XIII-wieczny kościół farny, odbudowany ze zniszczeń wojennych w 1973r. oraz spichlerz z roku 1764.

Strzelce posiadają bazę hotelową i gastronomiczną. Istniej wiele zakładów produkcyjnych drobnej wytwórczości, elewator zbożowy o pojemności 50 tys. ton, zakłady paszowe, zakład sadowniczy, zakład obsługi rolnictwa, zakłady odzieżowe. Miasto posiada własny zakład mleczarski, rzeźnię oraz kilka piekarni. Okolice Strzelec Krajeńskich bogate SA w zasoby znakomitej wody pitnej i wód mineralizowanych. Połowę terenów gminy zajmują kompleksy leśne.

Miasto i gmina upatruje szansę przyszłego rozwoju w wykorzystaniu przez inwestorów krajowych i zagranicznych bogatych walorów krajobrazowych i istniejącej infrastruktury rolniczej. SA tutaj wolne obiekty do prowadzenia turystyki całorocznej (m.in. Długie, Tuczno, Danków). W strefie jezior i lasów można realizować nowe obiekty sezonowe i dłuższego pobytu, również o charakterze sanatoryjno-uzdrowiskowym. W zakresie turystyki dominującą rolę w gminie odgrywa oddalony o 10km od miasta Ośrodek Turystyczno-Wypoczynkowy w Długiem. Ośrodek położony jest nad jeziorem Lipie. Powierzchnia jeziora 182 ha, głębokość 42m, I klasa czystości wody. Przy jeziorze zlokalizowana jest największa w województwie plaża 3 ha. Ośrodek wyposażony jest w wodociągi, stację uzdatniania wody, kanalizację oraz oczyszczalnię ścieków.

Miasto wydaje także własna gazetę lokalną, dwutygodnik „Ziemia Strzelecka”.

źródło: www.strzelce.pl

Dąb PrzybyszówŁucznik Strzelce Krajeńskie
Dąb Przybyszów 0:1 Łucznik Strzelce Krajeńskie
2014-05-10, 17:00:00

oceny zawodników »

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Piast Czerwieńsk 1:1 ŁKS Łęknica
Łucznik Strzelce Krajeńskie Odra Bytom Odrzański